pranie brudnych pieniędzy

Pranie brudnych pieniędzy

Każdy z nas spotkał się ze stwierdzeniem ,,pranie brudnych pieniędzy”. Pomimo, iż z typowymi pralkami nie ma ono nic wspólnego, jednak zdążyło się głęboko zakorzenić w mowie potocznej. Ale mało kto wie, na czym wyżej wymienione ,,pranie” polega…

Zacząć należy od tego, jak w świetle prawa przedstawia się ten proceder. Otóż za ,,pranie brudnych pieniędzy uważa się legalizowania dochodów uzyskanych w oględnie ujmując ,,nieuczciwy sposób”.

Typowy schemat „prania brudnych pieniędzy” można podzielić na:

Etap 1: lokowanie

Nielegalnie uzyskane pieniądze są wprowadzone do systemu finansowego. Najczęściej gotówka jest wywożona za granicę. Tam zostaje wpłacona do banku lub przeznaczona na założenie legalnego przedsiębiorstwa.

Etap 2: maskowanie

Powiązanie pieniędzy z ich przestępczym pochodzeniem zostaje ukryte. W praktyce odbywa się to poprzez wielokrotne transfery pieniężne pomiędzy kilkoma kontami bankowymi w wielu krajach. Celowo gmatwa się historię przepływu gotówki. Wykorzystuje się do tego m.in. następujące metody: przelewy do innych banków krajowych lub zagranicznych, wpłacenie gotówki na lokaty, zamianę lokat na zakup akcji, itd.

Etap 3: integracja

Stwarza się wiarygodną historię pochodzenia pieniędzy, aby ponownie wprowadzić je do legalnego użycia. Odbywa się to np.: poprzez fikcyjną sprzedaż nieruchomości zakupionych na etapie maskowania albo zawyżanie faktur za legalne towary z importu czy eksportu.

Wyróżnia się wiele metod, które stosują zorganizowane grupy, by wprowadzić na rynek ,,brudną forsę”, między innymi:

Smurfing. Wpłacanie przez wielu podstawionych ludzi niewielkich kwot pieniędzy, co nie wymaga kontroli tożsamości podmiotów biorących udział w transakcji.

Mieszanie. Polega na „podczepianiu” pieniędzy pochodzących z przestępstw pod legalnie prowadzony biznes, w którym trudno jest oszacować faktyczne obroty (restauracje, bary, hotele itp.).

Puste transakcje. Kreowanie fikcyjnego obrotu na papierze. Nieprawdziwe transakcje biznesowe poświadczane są podrabianymi dokumentami (fakturami, rachunkami).

Fikcyjny kredyt. Firma zaciąga kredyt w banku, a następnie spłaca go pieniędzmi pochodzącymi z fikcyjnego kredytu uzyskanego w innej firmie.

Transferpricing. Zawyżanie lub zaniżanie wartości na fakturze w handlu międzynarodowym prowadzonym między powiązanymi ze sobą przedsiębiorstwami. Różnica między realną ceną towaru importowanego a ceną na fakturze (zawyżoną) stanowi dla eksportera „legalny” zysk.

Sport w cieniu szemranych interesów

Najczęściej wykorzystywanymi sportami do prania brudnych pieniędzy są krykiet i piłka nożna, ale podatne są również tenis czy koszykówka – wynika z raportu „Protecting the Integrity of Sports Competition – The Last Bet for Modern Sport” stworzonego przez The University Paris Panthéon-Sorbonne i International Centre for Sport Security (ICSS).

transferts

Dzięki rozwojowi hazardu internetowego (w Europie zawieranych jest ponad połowa wszystkich zakładów), stworzono szarą strefę wdrażania podejrzanego kapitału. Proceder tak się nasilił, że sprawą zainteresowała się zarówno FIFA, Światowa organizacja piłkarska, jak również Interpol i ramię w ramię prowadzą śledztwo, mające ukrócić te oszustwa.

Na poletku zakładów sportowych prym wiedzie chińska Triada, a jej tygodniowe zyski oscylują w granicach kilku miliardów Euro. W kuluarach mówi się, że jej członkowie potrafili ustawić mecze elitarnej futbolowej Ligi Mistrzów..

Majątkowe świętokradztwo 

Kto by pomyślał, że w nielegalny obrót pieniędzmi może być zamieszany… Bank Watykański! A jednak! Papierkiem lakmusowym sugerującym, że może to być prawda, było znalezienie powieszonego w Londynie tak zwanego ,,bankiera boga”, Roberto Calviego. Był wówczas 1982 rok. Początkowo uznano to za samobójstwo, lecz… w kieszeniach znaleziono cegłówki na dociążenie ciała Roberto, co wywołało lawinę spekulacji.

0-roberto_calvi

Zawrotna kariera „bankiera boga”, bo tak nazywano go ze względu na powiązania z Watykanem, została wkrótce przerwana. W 1978 r. wyszło na jaw, że Bank Watykański z Paulem Marcinkusem na czele nielegalnie wywozi swoje środki do rajów podatkowych, poza jurysdykcję włoskiego urzędu skarbowego. W operacjach miała brać udział włoska mafia, a także sam Roberto Calvi.

Niektórzy do listy tajemniczych śmierci mających związek z oszustwami finansowymi dopisują również Jana Pawła I. Papież ten sprawował urząd głowy Kościoła katolickiego zaledwie przez 33 dni. Okoliczności jego śmierci również nie zostały do końca wyjaśnione. Duchowny, jeszcze jako kardynał Albino Luciani, przed wyborem na tron w Stolicy Piotrowej krytykował powiązania Banku Watykańskiego z Banco Ambrosiano.

Rodzimy grunt

Do prasy często przedostają się przeróżne opisy rozbicia gangów, które skutecznie mataczyły środkami uzyskanymi w nielegalny sposób – czy to z prostytucji, czy z handlu kradzionymi samochodami bądź narkotykami.

27f5e8e10f238d821864d3b52b0ff0eb

W ostatnich latach największe zamieszanie zrobiła tak zwana ,,mafia paliwowa”. Agenci Centralnego Biura Śledczego zdołali zatrzymać szefa grupy, pseudonim ,,Predator” wraz z resztą jego wspólników. Według obliczeń Prokuratury, w ciągu roku mogli sprzeniewierzyć około 30 milionów złotych z budżetu państwa.

Prokuratura podejrzewa, że zatrzymane osoby utworzyły kolejno po sobie działające trzy firmy-słupy, które fałszowały dokumentację związaną z obrotem paliwami płynnymi. W ciągu jednego roku z krajów Unii Europejskiej sprowadzili do Polski 1100 cystern z paliwem. Towar ten był następnie sprzedawany odbiorcom po cenach znacznie niższych od rynkowych. Członkowie grupy z góry zakładali, że nie będą odprowadzać do Skarbu Państwa należnego podatku VAT. W ten sposób mogli dokonać uszczuplenia należności podatkowych na ponad 30 milionów złotych.

Zatrzymani zostali przesłuchani w Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie. Prokurator już wystąpił do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci aresztu tymczasowego. Za popełnione przestępstwa grozi im kara od 10 do 15 lat pozbawienia wolności.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>