plama1

Sposoby na usuwanie nieusuwalnych plam

Jak wyczyścić plamy, które są z pozoru nie do wyczyszczenia? Jak nie zniszczyć ubrań, na których Ci zależy zaplamionych substancjami wydającymi się być nie do usunięcia? Specjalnie dla Ciebie przygotowałem ten krótki poradnik, w którym odnajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Przede wszystkim, zanim jednak zaczniesz cokolwiek usuwać czy wywabiać dokładnie zapoznaj się z metką znajdująca się na każdym ciuchu. To właśnie ona podpowie Ci, czego używać nie możesz, ponieważ w przeciwnym razie zniszczysz daną tkaninę. Co więcej, istnieją pewne żelazne zasady dla różnych kategorii ubrań dotyczące temperatury prania, wirowania oraz częstotliwości kontaktów z pralką? To, co ja mogę Ci na największym poziomie ogólności podpowiedzieć, to rozsądne korzystanie w wywabiaczy plam, zbyt wysokiej temperatury oraz dostosowanie rodzaju proszku do koloru pranych rzeczy.

Pranie to jednak detergenty, a te nie dość, iż szkodliwe dla środowiska i podrażniające często skórę osoby noszącej dany ciuch, to jeszcze nie zawsze są skuteczne. Co zrobić, gdy one zawiodą? Pomoże Ci w takiej sytuacji poniższe zestawienie.

Aby usunąć plamy z ziemi potraktuj je roztworem trzech łyżeczek sody oraz ciepłej wody. Świeże plamy z owoców zejdą, jeśli zasypiesz je solą i przepłuczesz gorącą wodą i następnie upierzesz w pralce. W przypadku braku efektu pomóc może namoczenie na noc w kwaśnym mleku i ponowne upranie.

Plamy krwi można wyczyścić poprzez zanurzenie ubrania w zimnej wodzie, dokładnemu wypłukaniu, a następnie przetarciu gazikiem z wodą utlenioną. Rdza zejdzie, jeśli namoczysz ją w mleku bądź soku z cytryny, a następnie przetrzesz solą. Tłuste plamy nie oprą się zapewne kombinacji wrzątku i zasypania sodą oczyszczoną. Ciekawostką jest fakt, iż istnieje możliwość wyczyszczenia przypalenia z żelazka za pomocą intensywnego przecierania sokiem z cytryny. Jeśli zamoczysz w occie gazik masz szansę na usunięcie zabrudzeń powstałych na skutek kontaktu odzieży z długopisem czy atramentem.

Na czarne plamy wywołane pleśnią dobrze podziała roztwór 50 na 50 soku z cytryny i proszku do pieczenia. Taką mieszankę nanieś na plamy i pozostaw na dwie godziny, a następnie spłucz. Cała tajemnica polega na działaniu odczynu zasadowego, który uzyskasz dzięki tej mieszance.

Każdy rodzic, bądź osoba uprawiająca sporty, zainteresuje się zapewne możliwością usuwania zabrudzeń pochodzących od traw poprzez potraktowanie ich sokiem z cytryny, a następnie wypranie w letniej wodzie. Niezbyt estetyczne ślady potu zniweluje mieszanka dwóch łyżek stołowych octu wraz z trzema łyżeczkami sody oczyszczonej – naniesioną mieszankę pozostaw na godzinę, a następnie upierz ciuch. Ślady kredek nie oprą się zmoczonej w occie szczoteczce do zębów i płukaniu czystą wodą.

Skuteczność usunięcia plam z czerwonego wina zależy od czasu reakcji. Jeśli będzie on natychmiastowy masz szansę na zniwelowanie strat poprzez zastosowanie dużej ilości soli bezpośrednio na zabrudzone miejsce oraz płukanie w zimnej wodzie. Analogicznie postępuj w przypadku zabrudzeń powstałych w wyniku kontaktu z kawą i herbatą. Ciepłej wody z solą.

Podane powyżej sposoby sa nie dość, że ekonomiczne to jeszcze nieszkodliwe dla środowiska, a czasem uratują Twoją odzież gdy nie masz dostępu do pralki.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>