pralka ladowana od gory

Pralka za 1000 zł – ładowana od góry

Pralka ładowana od góry

Whirlpool AWE 2519

Sposób ładowania Od góry
Wymiary (wys./szer./głęb.) 90 cm/40 cm/60 cm
Klasa energetyczna A+
Pojemność 5 kg
Maksymalna prędkość wirowania 1000 obr/min.
Zużycie energii (na cykl) 0,85 kWh
Zużycie wody (na cykl) 45 litrów

Rozmiar i rodzaj zapakowania pralki to dwa najważniejsze jej atrybuty. W następnej kolejności możemy zastanowić się nad kolorem, pojemnością załadunku i dodatkowymi funkcjami. W tym wpisie chciałbym zasugerować pralkę ładowaną od góry, której niebywałym atutem jest możliwość wygodnego korzystania z niej w trudno dostępnych miejscach. Sama jakość prania wcale nie jest słabsza od zwykłych pralek.

Niebywałą zaletą pralek ładowanych od góry jest łatwość w ustawieniu ich w dowolnym miejscu bez potrzeby posiadania przestrzeni na bok od niej. Rozwiązanie to jest przyjazne o ile łazienka jest na tyle mała, że pralaka się nie zmieści.

Modele pralek pakowanych od góry mają zazwyczaj podobne wymiary

 • szerokość 40 cm (ta sama we wszystkich prezentowanych tu modelach)
 • głębokość 60-65 cm
 • wysokość pralki 85-90 cm

Zastanawiając się nad programami prania najważniejsze jest to by wybrać odpowiednie programy do rodzajów tkaniny na jakiej nam zależy – szczególnie ważne jest, że niektóre pralki mogą nie posiadać programów do prania rzadkich tkanin. Zatem jeżeli cenimy droższą odzież warto sprawdzić programy pożądanej pralki.

Również cenna okaże się prędkość wirowania – zalecałbym by było to co najmniej 1000 obrotów na minutę. Im szybciej pralka wiruje tym bardziej wysusza odzież. W niektórych modelach układ bębna może powodować, że rzeczy są bardzo pomięte po szybkim wirowaniu. Na szczęście nowsze modele, które proponuję w tym artykule nie mają już tej wady.

Pobór energii – chcąc zaoszczędzić możemy odpuścić sobie wirowania i wysuszyć rzeczy ręcznie, po czym je wyprasować. Dzięki temu zużyjemy mniej energii elektrycznej o ok. 1/3.

By skutecznie obchodzić się z pralką potrzeba ponad pół metra wolnej przestrzeni nad pralką. Z tego względu trzeba wykluczyć większość półek. Ważny jest też dostęp do pralki. Jeżeli dostęp do urządzenia będzie zastawiony innymi meblami, będziemy mieli wielkie trudności w sprawnym obsługiwaniu go, a co gorsza w czyszczeniu. Pralki ładowane od góry – wysokość 90 cm

Pralki ładowane od góry – wysokość 90 cm

Whirlpool AWE 2519

 • wysokość 90 cm

 • szerokość 40 cm

 • głębokość 60 cm

 • pojemność załadunku 5 kg

 • maksymalna prędkość wirowania 1000 obrotów/minutę

 • klasa energetyczna A+
 • cena – około 1000 zł

Producenci tej pralki mogą pochwalić się najlepiej odwirowywanymi ubraniami. Nie ma żadnych problemów z suszeniem ich i prasowaniem. Bardzo dobrze też odmierza poziom wody potrzebny do danej ilości prania. Wadą pralki może być hałaśliwość, co jest częstym mankamentem w przypadku pralek ładowanych od góry.

pralka ładowana od góry

Polar PTL 1109

Pralka ładowana od góry

Polar PTL 1109

Sposób ładowania Od góry
Wymiary (wys./szer./głęb.) 90 cm/40 cm/60 cm
Klasa energetyczna A+
Pojemność 5 kg
Maksymalna prędkość wirowania 1000 obr/min.
Zużycie energii (na cykl) 0,85 kWh
Zużycie wody (na cykl) 45 litrów
 • cena – około 900 zł

Bardzo tania w porównaniu z innymi – cena ok. 800 zł – a do tego dobrze myje. Jej najwiekszą wadą jest hałaśliwość. Pomocne okaże się zamknięcie drzwi do łazienki – wtedy niemal jej nie słychać.

Pralka ładowana od góry – wysokość 85 cm

Electrolux EWT9125W

Pralka ładowana od góry

Electrolux EWT9125W

Sposób ładowania Od góry
Wymiary (wys./szer./głęb.) 85 cm/40 cm/60 cm
Klasa energetyczna A
Pojemność 5,5 kg
Maksymalna prędkość wirowania 900 obr/min.
Zużycie energii (na cykl) 1,04 kWh
Zużycie wody (na cykl) 49 litrów
 • cena – około 1000 zł

Wysokość tej pralki jest niebywałym atutem jeżeli komuś zależy na niższych meblach w łazience.

Ponadto cieszyć może ładowność bębna, a wielkiej wady nie stanowi prędkość obrotów na maksymalnym poziomie 900 obr./min. Minusem jest jednak to, że chcąc zmniejszyć prędkość obrotów, musimy każdorazowo wskazywać na tę komendę w komputerze – nie można ustalić tego raz na zawsze.

Zaletą będzie z pewnością utrzymanie higieny pralki – posiada ona ciekawie zaprojektowane pojemniki wymiany detergentów. Można je w prosty sposób wymontować i umyć.

Modele pralek na kółkach

Ciekawe jest również to, że niektóre modele mogą mieć kółka, za pomocą których można w prosty sposób wyjechać urządzeniem w bardziej dogodne miejsce do załadunku/rozładunku, naprawy czy czyszczenia. W tym wpisie jednak skupiłem się na opisaniu trzech najbardziej funkcjonalnych modeli. Pralka Polara jest tu wyjątkiem, ale jak na swoją cenę (ok. 800 zł) jest pod tym względem faworytem jakości.

Zdjęcia: www.lacne-nakupy.sk

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>