abstract-313629_640

12 sposobów na wywabianie plam – poradnik studenta

Impreza, wypad rodzinny, najazd rodziców, wizyta dziewczyny, odwiedziny nowych lokatorów – te sytuacje stresują, w momencie gdy wokół nas panuje bałagan i brud. Nie daj Boże znajdzie się jakaś plama na T-shircie lub spodniach – dla studenta mieszkającego bez mamy, może być to nie lada wyzwanie. Oto 12 sposobów na plamy – abyś zawsze mógł wyjść z tego problemu obronną ręką przy użyciu domowych środków.

filler-243451_640

Tusz do długopisu

Przebijający przez spodnie czy kurtkę długopis to bardzo irytujące zdarzenie. Nie bardziej irytujące bywa pozbycie się tej plamy. Można ją usunąć przy pomocy spirytusu salicylowego. Zabrudzone miejsce przetrzyj parę razy tamponem z waty nasączonym spirytusem a następnie dokładnie spłucz pod wodą.

Atrament

Istnieje wiele sposobów na plamę z atramentu. Podstawowym jest usuwanie go poprzez zamoczenie ubrania w gorącej wodzie z solą. Następnie należy polać zabrudzenie spirytusem i wytrzeć tamponem z waty. Jeżeli plama znajduje się na dywanie lub wykładzinie w salonie wynajmowanego mieszkania – nie odliczaj pieniędzy na kaucję. Spróbuj usunąć plamę wylewając na nią roztwór mleka i soli kuchennej. Po godzinie wytrzyj dokładnie gąbką – Pamiętaj aby dokładnie wytrzeć to miejsce ponieważ mleko po pewnym czasie zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach.

Krew

Jeżeli zdążył ci się wypadek, przecięcie palucha lub mała studencka bójka i twoje ubranie potrzebuje takiej samej pomocy jak ty – nie martw się. Aby sprawnie ją wywabić powinieneś zakupić w sklepie krochmal. Następnie rzeczoną plamę posmarować grubą warstwą tego specyfiku zmieszanego z wodą i poczekać aż wyschnie. Następnie powstałą skorupkę musisz strzepnąć. Świeże plamy znikną jak na zawołanie. Starsze, należy męczyć kilkukrotnie.

color-ink-384867_640

Tuner z drukarki

Jeśli pobrudziłeś się przy drukowaniu notatek lub podania o przedłużenie sesji – niech ci nie przyjdzie do głowy wkładać pobrudzoną tkaninę do gorącej wody! Spowoduje to jedynie jeszcze większe rozmycie plamy. Żeby pozbyć się takiego zabrudzenia musisz być cierpliwy. Pierz ubranie w zimnej wodzie nawet kilka razy. Użyj do tego rozcieńczonej wody z mydłem.

Olej

olive-oil-356102_640Jeśli podczas robienia obiadu na spodnie prysnęła ci tłusta maź z patelni albo spadła ci na nie odrobina sosu z hamburgera, z łatwością usuniesz zabrudzenie – wystarczy, że zastosujesz sprawdzony sposób od babci – miejsce zabrudzenia należy natychmiast przetrzeć watą umoczoną w mące ziemniaczanej. Mąka ta bardzo dobrze wchłania wszelkiego rodzaju tłuszcz. Jeżeli nie masz akurat tej maki przy sobie, spróbuj użyć miąższu chleba – pocieraj plamę przez chwilę a potem zapierz.

Wino

red-wine-505296_640Jeśli podczas raczenia się tym trunkiem z dziewczyną bądź na imprezie, zdarzył ci się wypadek – wszystko skończy się dobrze, o ile zadziałasz sprawnie i szybko. Plamę posyp solą kuchenną po czym pozostaw na 15-20 minut. Potem zapierz tkaninę w wodzie. Plama zniknie a ty możesz wrócić na imprezę. O ile oczywiście masz drugą parę spodni.

A jeśli było to piwo?

Wówczas najlepszym sposobem będzie polanie plamy roztworem z octem i szybka zapierka.

Czekolada

chocolate-183543_640Słodkie obżarstwo to idealna okazja dla różnego rodzaju wypadków z plamami w roli głównej. Jeżeli po pysznym deserze, pozostało ci coś więcej niż tylko dobry humor, spróbuj kolejnego babcinego sposobu. Plamę po czekoladzie mocz w mleku, a następnie zapierz w gorącej wodzie.

Guma do żucia

Studenci z innych grup mogą mieć czasem różne dziwne pomysły. Może się na przykład zdążyć, że przyklejona przez nich na siedzeniu guma zaprzyjaźni się z Twoimi spodniami. W tym przypadku rozwiązania masz dwa:

Pierwsze: pożyczasz od mamy/dziewczyny/współlokatorki zmywacz do paznokci i zmywasz plamę.

Drugie: wkładasz zabrudzony ciuch do zamrażarki na chwilę po to by nieproszonego gościa zmrozić a następnie skrobiesz reszty gumy aż do skutku.

Dezodorant lub perfumy

perfume-293865_640To bardzo miłe kiedy dbasz o swoją higienę i zapach. Czasem może to jednak prowadzić to odbarwień tkanin przez antyperspirant. Takie zabrudzenie najlepiej potraktować rozcieńczonym alkoholem i wybielaczem. Dzięki takim zabiegom nie będziesz musiał wyrzucać swoich rzeczy nigdy więcej.

Borówki, jagody i inne owoce leśne oraz buraki.

berries-184449_640Jeżeli lubisz przyrodę i zbieranie owoców – brawo dla ciebie. Jeśli umiesz ugotować barszcz czy zrobić ćwikłę tym bardziej, ale pewnie zastanawiasz się co zrobić kiedy podczas gotowania lub jedzenia, na sweter spadnie kropla soku? Takie zabrudzenia należy wywabiać kąpielą w mleku i zapierką w gorącej wodzie.

Trawa

Emocjonujący mecz piłki nożnej to wspaniałe przeżycie. Gorzej wygląda doprowadzanie do porządku sportowych ciuchów. Bardzo cię proszę – pod żadnym pozorem nie zmywaj ich wodą. Do ich usunięcia użyj spirytusu salicylowego bądź innego wysoko procentowego alkoholu. Najlepiej przecierać je szmatką. Możesz też spróbować zastosować zsiadłe mleko. Pozostaw je na noc na tkaninie a następnie spłucz obficie wodą i dopierz z pomocą mydła.

Mam nadzieje, że przedstawione sposoby pozostaną w Twojej głowie na długo i uratują cię z nie jednej opresji.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
12 sposobów na wywabianie plam - poradnik studenta, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>