historia prania

Historia pralki

Obecnie, wystarczy jeden przycisk, by po godzinie nasze ubrania zostały dobrze wyprane. Nasze zadanie ogranicza się jedynie do włożenia ubrań do urządzenia, wybranie programu, a po skończonym czasie ich rozwieszenia. Jak jednak wiadomo – nie zawsze tak było. Przed Wami krótka historia pralki.  

Jeszcze zanim wymyślono pierwsze tarki, które spełniały funkcję pralki, nasi przodkowie radzili sobie w inny sposób. Moczyli oni tkaniny w rzekach, wybijali plamy kamieniem, piaskiem lub łopatkami. Nie był to zbyt skuteczny sposób, ale musiał wystarczyć. Z czasem było jednak coraz lepiej. W 1797 powstały pierwsze tarki. Wyglądem przypominały one falisty kawał blachy o prostokątnych kształtach. Poprzez umieszczenie jej w większej misce lub bali, pocierano ubraniami o tarkę i pozbywano się w ten sposób zabrudzeń. Następnie moczono ubranie w czystej wodzie, co spełniało funkcję płukania.

Pierwsze urządzenia, które uważano za pralki należy datować na koniec XIX w. W 1846 roku. Miały one postać dwóch płyt, które poprzez przesuwanie dzięki specjalnej dźwigni oczyszczały tkaniny z zabrudzeń. Dokładnie 5 lat później (po ok. 20 latach badań), James King skonstruował i zaprezentował na Wystawie Światowej w Londynie pierwszą, mechaniczną pralkę bębenową – MacALpine. Wykorzystywała ona parę wodną. W1858 stworzona została pralka obrotowa. Jej twórcą był Hamilton Smith. Kolejny przełom nastąpił w 1847, kiedy to w ramach prezentu dla swojej żony, Wiliam Blackstone skonstruował pralkę do gospodarstwa domowego. Wyposażona była ona w specjalny mechanizm (oparty na drewnie), który poprzez łapanie odzieży obracał ją w wodzie z mydłem i w ten sposób pozbywał się plam.  W 1861 dodano do urządzeń elementy pomagające odsączające wodę z ubrań, a w 1892 opatentowano suszarkę do tkanin.

Pierwsze pralki napędzane prądem powstały w 1899 r. Wyróżnić tutaj należy chociażby pralkę Thor. Jednak w związku z posiadanymi wadami, badania nad urządzeniami piorącymi trwały jeszcze przez długie lata. Z czasem zmieniano silniki, mechanizmy, czy materiały bębnów.  W 1918 r. wynaleziono detergent, dzięki czemu tarcie podczas pranie nie było konieczne. Niecałe 20 lat później po możliwości utrzymania w urządzeniu stałej temperatury, dozownika proszku oraz możliwości płukania zaczęto być coraz bliżej urządzeń, które przypominają obecne pralki. I właśnie w 1937 roku powstała pierwsza automatyczna pralka spełniająca podstawowe czynności, takie jak pranie, wirowanie i płukanie. Można  w niej było również nastawić czas oraz temperaturę.

W Polsce pralki pojawiły się w 1951r, a dwa lata później zaczęto produkować pralki w kraju. To właśnie z tego okresu powinniśmy pamiętać pralkę wirnikową Franię. Przodownikiem w produkcji pralek przez długie lata byłą marka Polar. To z jej fabryk wyszły pierwsze oszczędne pralki.

historia pralki

Dziś producentów pralek są setki. Co chwilę dodawane są do pralek nowe funkcje, które mają jeszcze bardziej ułatwić i pomóc w codziennym praniu. Jedną z ciekawszych obecnie opcji jest możliwość wysłania przez pralkę (poprzez naszego smartfona) opisu usterki. Tym samym  już nigdy więcej nie będziemy mieli problemu z rozpoznaniem problemu, a naprawa urządzenia będzie dużo szybsza. Jeśli takie możliwości są dostępne już teraz, z niecierpliwością czekamy na dalsze udoskonalanie pralek.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>