jaka pralka

Jaką pralkę wybrać?

Wybór pralki nie należy do najłatwiejszych wyborów. Obecnie na rynku można spotkać wiele modeli, które przyciągają nasze zainteresowanie. Który z nich wybrać i na co zwrócić uwagę?

Przed rozpoczęciem poszukiwań właściwego modelu pralki, musimy wybrać odpowiedni rodzaj pralki. Do wyboru mamy :

  • pralki ładowane od góry,
  • pralki ładowane od przodu,
  • pralki slim,
  • pralki o nietypowym załadunku,
  • pralko-suszarki.

Każdy z powyższych rodzajów posiada charakterystyczne cechy, które ze względu na nasze zapotrzebowanie i wymagania mogą je spełnić lub wręcz przeciwnie.

Pralki ładowane od góry

Pierwszy rodzaj pralek – pralki ładowane od góry – polecane są szczególnie tym osobom, które posiadają małe łazienki. Ze względu na swoje niewielkie wymiary (głównie są to : ok 40 cm szerokości, 60 cm głębokości oraz 90 cm wysokości) taki sprzęt bez problemu postawi się w większości zakątków łazienki lub między meblami i wanną. Kolejną zaletą takiej pralki jest jej pojemność. Mimo iż pralki ładowane od góry są niewielkie, ich pojemność sięga ok 5kg. Ten rodzaj pralki jest również tańszy niż pozostałe pralki.

Wśród wad pralek ładowanych od góry wyróżnia się potrzebę posiadania wolnej przestrzeni nad pralką. Z tego powodu nie można nic na niej trzymać i wieszać zbyt nisko półek. W przypadku korzystania z tego typu pralki można się także skaleczyć, gdyż bębny są czasem bardzo ostre. W pralkach ładowanych od góry nie są widoczne piorące się ubrania. Trzeba zaznaczyć także, że takie pralki zużywają dużo więcej wody.

pralka ladowana od gory

Pralki ładowane z boku

Drugie z kolei – pralki ładowane z boku – należą obecnie do najbardziej popularnych pralek w polskich domach. Wymiary takich pralek charakteryzują się szerokością 60cm, średnią głębokością od 35 do 65 cm oraz wysokością ok 83 cm. Pojemność pralek ładowanych z boku wynosi nawet do 10kg. Ich zaletą jest możliwość wykorzystania wolnej przestrzeni znajdującej się na pralce. Bez problemu można wykorzystać ją na wyłożenie prania lub postawienie środków piorących. Pralkę można także zabudować i otrzymać tym samym prawdziwy blat. Pralki wirują szybciej i są mniej szkodliwe dla odzieży.

Wadą pralki ładowanej z boku jest jest wielkość oraz cena, która jest przeważnie wyższa niż cena pralek ładowanych od góry.

pralka

Pralki slim

Pralki slim jako trzeci rodzaj pralek, jak sama nazwa wskazuje charakteryzuje się szczuplejszym wyglądem. W tym przypadku głębokość pralek waha się w granicach 35-44,9 cm. Tym samym znacznie „pomniejsza” pralkę, dając więcej możliwości na jej ułożenie w łazience. Bęben piorący pomieści od 3,5 do 6 kg prania.

pralka slim

Pralki o nietypowym ładunku

Jeśli naszą potrzebą jest posiadanie małej (np. tylko dla jednej osoby) lub bardzo dużej pralki (np. dla wielodzietnej rodziny) możemy również bez większego problemu takie znaleźć. Przykładowo, na rynku dostępne są tzw. pralki turystyczne, których pojemność sięga ok2 kg. Są także pralki, których pojemność jest wyższa niż przeciętne 8kg.

Pralko-suszarki

Przed wybraniem odpowiedniego modelu pralki należy zastanowić się również, czy kupić zwykłą pralkę czy pralko-suszarkę. Jeśli nasze mieszkanie jest niewielkie i nie mamy miejsca na suszenie ubrań warto pomyśleć o takiej formie sprzętu AGD. Należy jednak zwrócić uwagę na to, iż bęben suszący obsługuje mniejsze ładunki prania.

pralko suszarka

Przydatne i nowoczesne funkcje

„Eco Bubble” – Pralki Eco Bubble dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii związanej z bąbelkami, doskonale wypiorą ubrania już w 15 °C. Eco Bubble to także oszczędność (aż 70% więcej oszczędności energii). Pralki Eco Bubble są także związane z niższą emisją dwutlenku węgla. Ich modele z kolei dostępne są nawet z 12kg bębnami piorącymi.A

„Mniej zgnieceń” – dzięki danej funkcji nasze pranie nie będzie tak pogniecione jak w przypadku przeciętnego prania. Łagodne wirowanie sprawi, że ubranie uniknie zagnieceniu poprzez ciągłą zmianę pozycji w bębnie i poddawaniu specjalnych ruchom.

„Baby cycle” – tryb ten przeznaczony jest do prania ubranek niemowlęcych oraz dziecięcych.

„Direct Drive” – funkcja ta pozwala na cichą i energooszczędną pracę dzięki przekazywaniu mocy silnika prosto do bębna pralki.

źródło zdjęć : strony producentów

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 1.0/10 (1 vote cast)
Jaką pralkę wybrać? , 1.0 out of 10 based on 1 rating

Jedna myśl nt. „Jaką pralkę wybrać?

  1. Pingback: Funkcjonalność pralki | Najlepsze pralki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>