pranie

Pralko-suszarka w rozmiarze 60,5 cm x 59,5 lub 44 cm x 60 cm – idealna do małego mieszkania

Zastanawiając się między zakupem pralki lub pralko-suszarki bez obaw mógłbym polecić tę drugą o ile komuś zależy na efektywnym suszeniu w tym urządzeniu.

Przewagą pralek jest natomiast dostępność w wielu różnych rozmiarach oraz o różnych właściwościach prania. Niebywałym atutem pralko-suszarki jest oczywiście połączenie dwóch urządzeń co oszczędza wiele miejsca (także potrzebnego na suszenie odzieży), ale wydłuża czas pracy i pobór energii. Jest to coraz częstszy wybór do małych mieszkań lub takich, w których nie ma dogodnej wentylacji odprowadzającej wilgoć z suszących się rzeczy. Co nadal jest wadą w pralko-suszarkach to, że załadunek prania (5-8 kg) zazwyczaj wynosi więcej niż załadunek suszenia (2,5-4 kg)

Chciałbym tu przedstawić modele które wysuszą niemal tyle samo odzieży, co mogą wyprać – różnica wynosi 2 kg, zatem przy niepełnym załadunku prania możemy od razu włączyć program suszący. Ważne przy tym jest by odmierzyć wagę prania – wszystkie prezentowane tu modele posiadają miernik wagi załadunku bębna, który blokuje operacje suszenia w razie nadmiaru odzieży. Pamiętajmy również, że nie ma co pakować na siłę – zabezpieczenie to chroni przed zniszczeniem ubrań.

Solidna, duża i ładna

Hotpoint-Ariston WDG 8640 B EU

 • Wymiary: głębokość 60,5 x szerokość 59,5 x wysokość 85 cm
 • Maksymalna wielkość załadunku prania 8 kg
 • Maksymalna wielkość załadunku suszenia 6 kg
 • Maksymalna prędkość wirowania 1400 obr/min
 • Sposób załadunku: od przodu
 • Klasa energetyczna A
 • Cena ok 1700 zł

Ta pralko-suszarka posiada bardzo unikatowy design, toteż mogą pokusić się na nią wszyscy ci, którym zależy na użyteczności i estetyce. Cena jest konkurencyjna, odpowiada parametrom pralek za ok. 1200 zł, a dolicza się do niej tylko 400 zł za dodatkową funkcjonalność suszarki. Jeden z najlepszych wyborów na rynku

Znacznie mniejsza – głebokośc 44 cm Candy GO4 W 264

 • Wymiary: głebokość 44 x szerokość 60 x wysokość 85 cm
 • Maksymalna wielkość załadunku prania 6 kg
 • Maksymalna wielkość załadunku suszenia 4 kg
 • Maksymalna prędkość wirowania 1200 obr/min
 • Sposób załadunku: od przodu
 • Klasa energetyczna A
 • cena ok. 1700 zł

Ta pralka marki Candy to jeden z najlepszych modeli dostępnych w niedużej cenie i z takimi parametrami. Jej głębokość znacznie ogranicza ładowność. Uważam, że załadunek 4 kg w zupełności wystarczy dla 4 osobowej rodziny, chociaż prać trzeba wtedy w miarę często. Na szczęście pralka nie jest awaryjna i drobne usterki moga wystepować dopiero po dwóch latach (warto zatem dbać o jej stan techniczny, przeczyścić raz na kwartał). Zaletą tej pralko-suszarki jest również to, że posiada wiele użytecznych funkcji – kontrolę ilości piany, zmniejszenie zagnieceń ubrań. Posiada też możliwość skrócenia czasu prania.

pranie

Dlaczego warto korzystać z pralko-suszarki?

Zaletą dobrego wysuszenia w pralko-suszarce (lub zwykłej suszarce) jest to, że tkaniny stają się miękkie i w pełni suche, co sprawia, ze ze swetrów odczepia się większość nici, paprochów i małych zabrudzeń. Efekt ten jest niemal niemożliwy do osiągnięcia podczas suszenia w zwykłej pralce. Rzeczy wełniane dzięki suszarce nabierają gęstości i puszystości – jest to idealne dla koców, ręczników i swetrów.

Suszenia można odpuścić sobie w przypadku miękkich tkanin – koszul, prześcieradeł i pościeli.

Wadą pralko-suszarek jest to, że nie klasyfikują się wysoko w grupie energetycznej. Ich średnia dostępna klasa energetyczna to B. Na szczęście udało mi się znaleźć modele w klasie A.

Przydatne funkcje

Przydatna jest również opcja opóźnienia startu pracy (posiadają ją oba wymienione tu modele) – szczególnie gdy posiadamy większą rodzinę – za jej pomocą można ustawić dogodną godzinę rozpoczęcia suszenia np. wtedy, kiedy dzieci wyjdą na dwór albo chociaż nie będą już spały. Pralko-suszarka działająca na wstrzymaniu sama się włączy w odpowiednim momencie, a po zakończonej pracy się wyłączy.

Wadą jaką należy wskazać u pralko-suszarek wobec zwykłych suszarek jest to że oprócz prądu pobierają jeszcze wodę potrzebną do schłodzenia. Jest to aż 40 litrów na cykl w większości modeli. Aby zminimalizować pobór wody należy dokonywać suszenia zaraz po praniu (w jednym programie), co pozwala wykorzystać wodę z prania do skraplania i suszenia pary suszarki.

zdjęcia: foter.com

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>