pranie pluszaków

Prędkość wirowania – najważniejsza funkcja w pralce?

Bardzo wiele osób przy wyborze nowej pralki sugeruje się głównie prędkością obracania się bębna podczas wirowania. Czy jest to najistotniejszy element, który powinien determinować przyszły zakup, czy też jest to typowy chwyt marketingowy, mający na celu promocje wybranych modeli?

Jak wszystkie inne urządzenia gospodarstwa domowego, tak samo pralki naszpikowane są masą dodatkowych funkcji. Producenci prześcigają się w innowacjach, mających na celu jak największe udogodnienie niezbędnych domowych czynności. Należy jednak pamiętać, że nie wszystko złoto co się świeci. Tym bardziej w świecie, w którym wszystko z dnia na dzień drożeje, a na pralkę zazwyczaj klienci chcą przeznaczyć nieco ponad 1000 złotych.

Szybki znaczy lepszy

W ludzkiej świadomości pojęcie dynamiki wiąże się nierozłącznie z czymś pozytywnym – im coś jest szybsze, tym musi być zdecydowanie lepsze. Co więc dają swym użytkownikom pralki posiadające wyższą prędkość wirowania? Wyższą, czyli rozpoczynająca powyżej 1000 obrotów na minutę, bowiem na tym pułapie znajduje się umowna granica, stanowiąca normę.

Sprzedawcy sprzętów AGD powtarzają jak mantrę, że najważniejszą wartością dodaną wysokich obrotów bębna będzie o wiele suchsze pranie zaraz po wyjęcie jego z bębna. Jest to oczywiście prawda, bowiem im wyższe obroty, tym szybciej zachodzi proces osuszania się rzeczy znajdujących się wewnątrz pralki.

Poza tym słusznie zwraca się również uwagę na to, że im wyższe obroty, tym sam proces prania zostaje skrócony, co przekłada się na oszczędność w związku z niższym zużyciem prądu. Te dwa niepodważalne fakty mocno działają na wyobraźnie klientów, aczkolwiek nie wyjawiają całej prawdy.

Pranie mózgu

Wyżej wymienione zalety mają też aneks napisany drobnym drukiem. Chęć posiadania mniej mokrego prania naznaczona jest sporą dozą eksploatacji materiału, który znajduje się wewnątrz bębna. Prędkość wirowania ukazuje wręcz w tym aspekcie swoje destrukcyjne oblicze. Nie dość, że powoduje ciężkie do rozprasowania zagniecenia i załamania, to co gorsza niszczy tkaniny, z których wrzucone do pralki rzeczy zostały stworzone.

Często prowadzi to do sytuacji, w której użytkownik jest zmuszony… zamoczyć ubrania, by móc je dobrze wyprasować i tym samym doprowadzić do stanu używalności. Toteż pranie w wysokich obrotach znakomicie sprawdza się podczas prania pościeli, której wytrzymałość kształtuje się na o wiele wyższym poziomie, zaś codzienne ciuchy zazwyczaj cierpią katusze po wyjęciu ich z pralki.

Podobnie energooszczędność związana ze skróceniem czasu prania bywa iluzoryczna. Używając nomenklatury motoryzacyjnej, mocniejszy silnik może skrócić podróż, ale potrzebuje większej mocy. Z racji tego, oszczędzając na prądzie będziemy równocześnie stratni poprzez wzmożony pobór wody. Mało tego – opisywana szybkość nacechowana jest też wadą w postaci głośniejszej pracy całej pralki, co dla niektórych osób może stanowić spory mankament.

Potęga użyteczności

W starciu z rzeczywistością, osoby decydujące się na zakup pralki posiadającej nawet do 2000 obrotów na minutę i tak z jej dobrodziejstwa nie korzysta, programując pranie na niższych obrotach. Wobec tego nie warto dać się omamić tylko i wyłącznie tym parametrem, bowiem na jakość urządzenia wpływają jego wszystkie składowe.

Wyświechtane powiedzenie, że za jakość trzeba płacić jest w tym miejscu nieodzowne. W droższych modelach uznanych marek niweluje się negatywne skutki wyższych obrotów. Pralki z wyższej półki posiadają przykładowo silniki indukcyjne w miejscu stosowanych powszechnie silników komutatorowych, czym znacząco obniża się poziom hałasu. Posiadają także dodatkowe funkcje łatwego prasowania, która.. notabene spowalnia wirowanie i dodatkowo namacza prane rzeczy. Lecz w sprzętach do 1200 złotych, który najczęściej jest poszukiwany w sklepach AGD, wszystkich tych zastosowań niestety nie uświadczymy, dlatego też wybór powinien być rzetelnie przemyślany.

Więc jedno jest pewne – mając do wyboru pralki z tego samego, rozsądnego jak na polskie realia przedziału cenowego, nie sugerujmy się prędkością wirowania. Przyjrzyjmy się dokładnej specyfice i innym przydatnym programom i funkcją, które dobierzemy do swych indywidualnych potrzeb. Szybkość obrotów bębna podczas wirowania nie jest bowiem tak znacząca, jak może się wydawać. A już na pewno nie jest najważniejsza.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.1/10 (9 votes cast)
Prędkość wirowania – najważniejsza funkcja w pralce?, 6.1 out of 10 based on 9 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>