energooszczędna pralka

Czy warto kupować energooszczędną pralkę?

Pralki energooszczędne nie tylko pozwalają zaoszczędzić prąd, ale są również ekologiczne. Niestety, kosztuje również o wiele więcej aniżeli zwykłe pralki. Czy to się opłaca? Czy wysoki koszt zakupu pralki zwraca się poprzez o wiele niższe koszty eksploatacji?

Czym jest klasa energetyczna pralek i jaki ma wpływ?

Klasa energetyczna pralek w prosty sposób wyznacza wielkość zużycia prądu i wody przez dane urządzenie. Klas obecnie mamy 7: D, C, B, A, A+, A++, A+++ licząc od tych najmniej oszczędnych. Różnica między najbardziej oszczędną pralką a najmniej może być kolosalna. Inna sprawa jest taka, że próżno by szukać w sklepach AGD sprzętu o najniższej energetycznej klasie. W większości wyborów konsumenckich więc przeważnie dokonujemy wyboru między przedstawicielkami klasy A i wyższych, a w tym wypadku różnice w kosztach eksploatacji nie są już tak spektakularne, choć roczne oszczędności rzędu nawet 50 zł – licząc tylko samo zużycie prądu – może być zauważalna jeśli porównamy jeszcze rachunku za wodę. Jakkolwiek, oprócz różnicy w tabliczkach znamionowych, na wyniki będzie się jeszcze liczyć kultura pracy pralki.

Wielkość wkładu

Załadunek pralki jest, wbrew pozorom, istotnym faktorem, który wpływa na faktyczne oszczędności przy użytkowaniu pralki. Jeśli posiadamy niewielką rodzinę, lub mieszkamy sami, a potrzebujemy często prać swoje rzeczy, posiadają duży zbiornik na wkład, np. 8 kg, nie jesteśmy w stanie załadować całej pralki. Owszem, niektóre pralki posiadają specjalną funkcję dobierania odpowiedniej ilości wody do wkładu, ale pralki w nią wyposażone nie należą do najtańszych. Stąd lepiej dobrze przemyśleć przed zakupem wielkość wkładu. Prosta zależność – mniejsze pralki zużywają mniej wody.

bęben pralki

Efektywność wirowania

To kolejna istotna klasa z punktu widzenia użytkownika. Skuteczność wirowania decyduje jak szybko i wydajnie pralka jest w stanie wirować uprane rzeczy. Klasy oznaczane są symbolami od A do G, podobnie jak w przypadku klasy energetycznej, klasa A wyznacza najbardziej skuteczne wirowanie. Efektywność wirowania ma oczywiście bezpośrednie przełożenie na zużycie prądu. Co z tego, że wirowaliśmy pranie w trybie EKO, jeśli efekt tego wirowania nie zadowala nas w pełni i decydujemy się na powtórne wirowanie?

W rzeczywistości na obudowach pralek podawane są 3 klasy – najpierw klasa efektywności energetycznej, potem klasa skuteczności prania, na koniec zaś klasa sprawności wirowania. Podsumowując zaś rozważania, najlepiej podczas kupna pralki zastosuje się zasadę złotego środka. Nie warto bowiem wydawać grubych sum na sprzęt, który przyniesie oszczędności rzędu kilkudziesięciu złotych rocznie. Tak więc najlepiej patrzyć na klasę energooszczędności, ale w określonych granicach cenowych.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>