autor: gagilas, źródło: Foter CC BY-SA

Czy warto sortować ubrania do prania?

Gospodynie domowe mają na to jedną odpowiedź. Ale nie każdy jest gospodynią domową od dawien dawna uczoną segregowania ubrań przed wrzuceniem ich do pralki. Poza przypadkami oczywistymi, kiedy sortowanie jest niezbędne, to my decydujemy o tym, czy zawierzyć metkom, czy naszej intuicji. Ostrożność w każdym razie nie zawadzi.

Easy Rider

Czas studenckiej beztroski przekłada się na luźne podejście do kanonu czynności związanych z praniem – gdyby tylko pralki, które używane są w wynajmowanych mieszkaniach mogły mówić! Opowiedziałyby niejedną mrożącą krew w żyłach historię o tym, jak zmuszane są do pracy ponad siły (zbyt dużo ciuchów upakowanych do jednorazowego wyprania) przy niezachowaniu zasad bhp (nieczyszczone filtry i wnętrze metalowego bębna). Moment otrzeźwienia przychodzi na swobodnego jeźdźca – użytkownika pralki wtedy, gdy upragniona koszula kupiona za zaoszczędzone z trudem pieniądze zmienia barwę z białej na różową. Terapia szokowa w tym wypadku wystarcza przynajmniej do tego, by nie prać ubrań białych i kolorowych.

Metki? A co to?

Czy warto czytać informacje na metkach, które, wydrukowane w wielu językach, przypominają miniaturowe gazety? Usuwa się je tak szybko, jak tylko zauważymy jak niekorzystnie odznaczają się pod założoną pierwszy raz koszulą czy bielizną. Tymczasem wydrukowane na nich instrukcje mają niejednokrotnie kolosalne znaczenie dla długiego użytkowania nowego ubrania. Ważniejsze od temperatury prania jest to, czy można konkretny produkt prać w pralce, czy jedynie ręcznie. Ta informacja jest na wagę złota! Dopóki jednak ryzykujemy samodzielnie, sami też ponosimy koszty lekceważenia tego typu komunikatów.

Czas otrzeźwienia

W końcu przychodzi moment, kiedy zaczynają się mieszać ubrania partnerów nie tylko na podłodze sypialni, ale i w koszu na brudne ubrania. Tutaj przejmuje zwykle dowodzenie osoba, która ma większe doświadczenie w pralkowych bojach. Nieświadomy słowa „segregowanie ubrań” chłopak (lub dziewczyna) szybko nadgania opuszczone wcześniej lekcje i przyswaja wiedzę o tym, że ubranie ubraniu nierówne. Ani obuwie ubraniu, ani też brudne ścierki ubraniu. W ogóle prawie nic nie jest równe. To dobry trening przed najważniejszym sprawdzianem.

autor: Zeal Harris, źródło: Foter CC BY-ND

Nie tylko segregacja ubrań

… ale też specjalne środki piorące pojawiają się wraz z nadejściem nowego członka rodziny. Tu już nie ma mowy o lekceważeniu zaleceń. Aby dziecko nie miało alergii, jego ubranka muszą być prane osobno w odpowiedniej temperaturze najlepiej z dodatkową funkcją płukania. Podobnie z pościelą (temperatura 60ᵒ C lub wyższa) i pozostałymi małymi rozmiarowo ubraniami z niemowlęcej wyprawki. Szkoła życia, jaką przechodzą młodzi rodzice przy swoim potomku na zawsze zmienia ich sposób postrzegania rzeczywistości – nie inaczej jest z postrzeganiem tak banalnej wcześniej czynności, jak pranie w pralce.

autor: pasukaru76, źródło: Foter CC BY

Rutyna zakrada się do łazienki

Kiedy tylko młoda para próbuje odnaleźć się w kieracie, jaki narzuca codzienne życie, przydadzą się dobre nawyki. W tym wypadku sortowanie ubrań będzie wykonywane automatycznie, czemu pomogą dodatkowe kosze czy specjalnie uszyte płócienne worki na brudne ubrania: białe i jasne, kolorowe, czarne i ciemne – to minimum, aby zachować takie barwy, jakie miały w dniu zakupu. Kolor to nie wszystko – równie ważne okaże się przedłużenie żywotności poszczególnych ubrań, co w przypadku prania ciuchów „jak leci” jest sprawą co najmniej dyskusyjną. Ważne też, aby nie dopuścić do jednoczesnego prania ręczników, wyżętych szmat czy obuwia z codzienną (i odświętną) odzieżą – w ten sposób więcej możemy zepsuć niż zyskać oszczędzając przy tej okazji czas.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>