wyciek

Wyciek wody przez drzwi z pralki – co zrobić?

Przyczyny wycieku wody z pralki można podzielić ze względu na trzy czynniki:niesprawność techniczną urządzenia, niekonserwowanie go lub uszkodzenie. Z większością problemów można obyć się samemu, ale gorzej jest w przypadku, gdy trzeba wymienić niewielki element, który ciężko dostać w zwykłym sklepie. Wtedy warto zapytać o radę eksperta u producenta – nawet wówczas gdy skończył się okres gwarancyjny.

Wyciek wody podczas prania

Jeżeli do wycieku dochodzi podczas trwania cyklu prania przyczyną może być:

  • Zanieczyszczony fartuch – powinno się dokładnie przeczyścić uszczelkę drzwiczek od pralki – wystarczy gąbka lub ścierka. Również należy przeczyścić otwory znajdujące się przed uszczelką (zazwyczaj są 3).
  • Niedokręcony filtr – ten problem występuje często po czyszczeniu pralki. Jeżeli filtr był czyszczony trzeba go dokładnie dokręcić do pompy spustowej. Jeżeli zaś nie ingerowaliśmy w ułożenie filtru warto go przeczyścić, bo być może zbiera się na nim nadmiar wody, która nie jest odprowadzana.
  • Nieskuteczne pobieranie wody – należy tu zwrócić szczególną uwagę prawidłowy wsad prania – czy przypadkiem nie wsadzamy zbyt dużej ilości prania (liczonej w kilogramach) oraz czy elementy odzieży nie blokują domknięcia drzwiczek. Jeżeli problem będzie nadal występował problem może być z rurką pobierającą wodę – należy sprawdzić jej jakość na całej długości – może być gdzieś przerwana.

Uszkodzona lub zabrudzona uszczelka w drzwiach pralki

Jeżeli zaś do wycieku wody z pralki dochodzi zaraz po skończonym praniu, po otwarciu drzwi należy przemyć uszczelkę a takżę szybę – może zbierać się na niej osad utrudniający odpływ wody.

W razie gdyby uszczelka drzwiczek była uszkodzona (porwana, wygięta lub wbiły się w nią różne ciała obce – np. drogna biżuteria znaleziona w piorących ubraniach) należy ją wymienić. Problem dla uszczelki mogą też stanowić twarde obiekty – jak guziki, klamry od pasków.

W razie potrzeby uszczelkę można zamontować we własnym zakresie, ale należy pamiętać by zapoznać się z instrukcją lub zapytać serwisanta o radę. Większość pralek posiada kontrolę szczelności i nie zadziała, jeżeli komputer nie wykryje styku drzwiczek.

 uszczelka

Koniec gwarancji nie oznacza śmierci pralki

Jeżeli zaś chodzi o temat kończącej się gwarancji – niektórzy producenc pralek, jak Ariston i Electrolux oferują przedłużenie gwarancji już po czasie zakończenia się jej i po dokonaniu napraw serwisowych. Jest to działanie marketingowe, które ma zadbać o zadowolenie klienta, toteż producenci z chęcią z niego skorzystają – i nawet jeżeli nie posiadają tego w swoim pakiecie zawsze warto spotkać się z przedstawicielem producenta i zaproponować mu taki układ.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.8/10 (4 votes cast)
Wyciek wody przez drzwi z pralki – co zrobić?, 3.8 out of 10 based on 4 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>